Jak urządzić pustą ścianę w kuchni – poradnik krok po kroku

Jak urządzić pustą ścianę w kuchni? Poradnik krok po kroku

Często zdarza się nam, że w naszych domach mamy puste ściany, które nijak nie zdobią pomieszczenia. Kuchnia to jedno z tych miejsc, gdzie warto zadbać o dekorację ściany. W końcu spędzamy tam dużo czasu przygotowując posiłki czy spotykając się z rodziną i przyjaciółmi przy stole. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić pustą ścianę w kuchni, aby nadać pomieszczeniu indywidualnego wyglądu i ciepłego klimatu.

Zadbaj o funkcjonalność

Przed przystąpieniem do dekorowania pustej ściany, warto zastanowić się, jakie mamy potrzeby w kuchni. Czy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania sprzętów i akcesoriów kuchennych? Czy może brakuje nam miejsca na listę zakupów czy przepisy kulinarne?

W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać praktyczne rozwiązania, które jednocześnie będą dekorować ścianę. Oto kilka pomysłów:

Zainstaluj półki

Jednym z najprostszych sposobów na zagospodarowanie pustej ściany w kuchni są półki. Możemy wybrać modele wiszące na haczykach, albo półki przykręcane na stałe do ściany. Dzięki nim, będziemy mieć dodatkową przestrzeń do przechowywania kubków, talerzy czy przypraw. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ilością półek i ułożyć na nich jedynie te przedmioty, które faktycznie używamy.

Zawieś wieszaki na garnki i patelnie

Jeśli brakuje nam miejsca na przechowywanie garnków i patelni, warto rozważyć zawieszenie ich na wieszakach. Dzięki temu, będziemy mieli je zawsze pod ręką i zaoszczędzimy miejsce w szafkach. Pomiędzy wieszakami możemy umieścić dekoracyjne deski kuchenne, na których przygotujemy posiłki lub owoce.

  Jak urządzić małą kuchnię w bloku – Poradnik dla początkujących

Zainstaluj panele magnetyczne

Innym sposobem na przechowywanie przypraw, noży i akcesoriów kuchennych są panele magnetyczne. Są one bardzo modne i estetyczne oraz nie zajmują wiele miejsca. Zawieśmy na nich przyprawy w słoiczkach, noże, tarki czy otwieracze do butelek. Pamiętajmy jednak, aby od czasu do czasu czyścić panel z kurzu i nalotu, aby zachować jego estetykę.

Stwórz miejsce na ulubione przepisy i listę zakupów

Jeśli często gotujemy i pieczemy, z pewnością zdarza nam się korzystać z ulubionych przepisów. Zainstalujmy na ścianie tablicę kredową lub magnetyczną i co jakiś czas wymieniajmy na niej listę zakupów i przepisy. Możemy też na niej pozostawić ciekawe cytaty inspirujące do gotowania i pieczenia.

Ozdób ścianę plakatami, obrazami lub fototapetą

Jeśli nasza kuchnia jest raczej minimalistyczna, a my chcielibyśmy dodać jej nieco charakteru i ciepła, warto pomyśleć o dekoracji ściany plakatami, obrazami lub fototapetą. Dobierzmy motyw, który odzwierciedla nasze zainteresowania, np. ulubione miasto, krajobraz, zwierzęta czy rośliny. W ten sposób, wniesiemy do naszej kuchni indywidualny styl.

Zadania do wykonania

Podsumowując, jak urządzić pustą ścianę w kuchni? Najlepiej zacząć od zastanowienia się, jakie mamy potrzeby w tym pomieszczeniu i jakie dodatki będą dla nas najpraktyczniejsze. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością dekoracji i pozostawić trochę przestrzeni, aby kuchnia nie była zbyt przytłaczająca. Przed przystąpieniem do pracy, warto wykonać następujące zadania:

  1. Przemyśl, jakie dodatki będą dla Ciebie najpraktyczniejsze (półki, panele magnetyczne, wieszaki na garnki itp.).
  2. Wybierz motyw dekoracji (plakaty, obrazy lub fototapeta) i dobierz go do stylu swojej kuchni.
  3. Zaplanuj przestrzeń na tablicę kredową lub magnetyczną i wymień na niej listę zakupów i ulubione przepisy.

Zachęcamy do kreatywnego podejścia i dodania do swojej kuchni odrobiny indywidualnego stylu.