Jak urządzić maleńką kuchnię – 5 prostych sposobów na optymalne zagospodarowanie przestrzeni

Zmierzyć przestrzeń i wyznaczyć priorytety

Przy urządzaniu małej kuchni bardzo ważne jest dokładne zmierzenie przestrzeni oraz określenie potrzeb i priorytetów. Brak przestrzeni często zmusza nas do bardziej przemyślanego podejścia i wyboru najważniejszych elementów.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsce na lodówkę, zlewozmywak i blat kuchenny. Kolejnym elementem są szafki kuchenne. Po ustaleniu ich ilości i wymiarów, można przejść do aranżacji wnętrza.

Wybrać optymalne rozwiązania meblowe

Wybierając meble kuchenne do małej kuchni, warto zwrócić uwagę na wysokość szafek. Najlepszym wyborem są modele z wbudowaną lodówką lub piekarnikiem oraz szafki wiszące. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo miejsca do przechowywania rzeczy.

Poza tym, szczególną uwagę należy zwrócić na gustowne i funkcjonalne rozwiązania takie jak uchwyty zintegrowane lub podparte na nóżkach, które usprawnią codzienne funkcjonowanie.

Wybierać kolory i wzory z umiarem

Podstawową zasadą dobrego wyczucia w kwestii wyboru kolorów i wzorów jest umiar. Maleńka kuchnia nie znosi przesadzonego kiczu, ani jaskrawych kolorów. Lepiej zdecydować się na stonowane barwy, które będą się ładnie komponować ze sobą i nie przytłoczą pomieszczenia.

Jeżeli chodzi o meble kuchenne, polecamy proste formy i ciekawe materiały – np. szkło, lakier matowy lub drewno.

Wybierać rozwiązania wielofunkcyjne

Jeżeli nie masz do dyspozycji zbyt dużo metrów kwadratowych kuchni, z całą pewnością przyda się ci sprzęt wielofunkcyjny. Multicooker czy blender, to przykłady elementów agd, które pomogą zaoszczędzić na czasie i przestrzeni.

Warto również zainwestować w elektryczne naczynia kuchenne z wbudowanymi funkcjami – pieczenie, gotowanie, duszenie i gotowanie na parze w jednym sprzęcie to idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu i estetyki.

Stosować oświetlenie optymalizujące przestrzeń

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w małej kuchni. Dobrze dobrane oświetlenie pomaga wydobyć z pomieszczenia wszystkie jego atuty. Najlepszym wyborem są energooszczędne żarówki, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze oraz generować mniej ciepła.

  Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z pralki za pomocą sody oczyszczonej

Ciekawym rozwiązaniem są również oświetlenia punktowe, służące do oświetlenia blatów oraz szuflad i półek. Dzięki nim zyskasz nie tylko na estetyce, ale również funkcjonalności – dobrze oświetlona kuchnia to połowa sukcesu!

Dzięki tym 5 sposobom, optymalnie zagospodarujesz przestrzeń i urządzisz małą kuchnię w wyjątkowy, funkcjonalny i stylowy sposób.