Jak urządzić kuchnię w starym stylu – Poradnik

Introdukcja

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak urządzić swoją kuchnię w stylu retro? Powrót do przeszłości może być zabawny i ciekawy, a styl starych czasów, w którym czerpaliśmy inspirację, bezsprzecznie oddaje duszę naszego wnętrza. W tym poradniku przedstawimy kilka pomysłów na to, jak urządzić kuchnię w starym stylu i wzmocnić jednocześnie jej funkcjonalność.

Zacznij od podstaw

Jeśli chcesz stworzyć kuchnię w starym stylu, musisz zacząć od podstaw. Zastanów się, jak wyglądają kuchnie z tamtych czasów: zazwyczaj mają one drewniane meble, wyraźne, proste linie oraz głębokie kolory. Najlepiej byłoby więc wziąć pod uwagę to, co już masz i co będziesz mógł przemalować lub odnowić. Jeśli jednak zaczynasz od zera, wybierz meble i elementy wykończenia w stylu retro.

Wybór kolorów

Kolorystyka kuchni w stylu retro jest zdecydowanie odcinana od kolorów, jakie możemy spotkać w dzisiejszych aranżacjach wnętrz. Najważniejsze są głębokie odcienie brązu, beżu i czerni czy bieli. Nie zapomnij także o kolorowych elementach kuchennych – np. żółtych, czerwonych lub zielonych naczyniach. Wyobraź sobie kolorowe kubki, miseczki, talerzyki i pozostałe elementy, które powiesz na szafkach. To sprawi, że kuchnia będzie ożywiona, a wraz z nią przypomni Ci się klimat dawnych lat.

Drewniane meble

Kolejną rzeczą, która wyróżnia kuchnię w stylu retro to drewniane meble. Najczęściej są to meble bukowe, dębowe lub wenge. Jeśli masz już meble w kuchni, warto zdecydować się na ich renowację, np. za pomocą farby w kolorze brązu lub czerwieni. Pojemniki ceramiczne na karmę, a także pojemniki i skrzynki z drewna również doskonale wpasują się w ten styl.

Ceramika i dodatki

Dopełnieniem kuchni w stylu retro są starannie wybrane dodatki. Ceramika, zastawa, wazoniki i skrzynie na cukierki, nabiał to tylko część elementów, które wprowadzą taki wystrój do wnętrza. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będą chociażby obrazy przedstawiające charakterystyczne motywy z tamtych czasów lub podpinki z motywem kwiatowym, które doskonale odegrają swoją rolę w kuchni w stylu retro.

  Jak ustawić szafki w kuchni: Poradnik, Najlepsze pomysły i Porady

Oświetlenie

Również oświetlenie jest bardzo ważnym elementem kuchni i w stylu retro może zrobić spore wrażenie. Warto wybrać żyrandol o prostych, okrągłych kloszach, z ciemnych materiałów lub świetliste lampy wiszące z jasną ramą.

Podsumowanie

Koniec końców, jak urządzić kuchnię w starym stylu? Wszystko zależy od Ciebie. Możesz wybrać jedno czy kilka z powyższych rozwiązań, a osiągniesz zamierzony efekt. Najważniejszą kwestią jest, żeby się nie spieszyć, i skupić się na każdym elemencie tak, by wszystko razem stworzyło spójną, przemyślaną całość. Dzięki temu w stworzonej kuchni w stylu retro, zadbamy o każdy szczegół, czując się przyjemnie w tak eleganckim środowisku.