Idealnie czyste naczynia dzięki zmywarce

Jeśli decydujesz się na zakup zmywarki, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pamiętaj, że samo włożenie brudnych naczyń do nowo zakupionego urządzenia to jeszcze nie wszystko. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, musisz znać podstawowe mechanizmy działania zmywarki oraz dobrze ją wybrać. Dzisiaj zajmiemy się tylko tą pierwszą kwestią czyli tym jak działa i co oferuje zmywarka.

Wysoka temperatura a czystość naczyń

              Nie wszystkie naczynia można myć w gorącej wodzie. Nie wszystkie powinno się również doczyszczać gąbką, ponieważ mogą powstać na nich zadrapania. Jak więc sprawić, aby nasza zastawa była zawsze idealnie czysta po wyjęciu ze zmywarki, a program, który wybieramy w naszym urządzeniu,  jak najlepiej dobrał temperaturę i usunął zabrudzenia? W każdej zmywarce(nawet tej tańszej) mamy do wyboru kilka programów myjących. W zależności od typu naczyń oraz stopniu zabrudzenia możemy zdecydować się na konkretny z nich. Poszczególne opcje różnią się miedzy sobą przede wszystkim temperaturą zmywania.

Do wyboru mamy program intensywny, który skutecznie myje nawet mocno zabrudzone garnki i patelnie. W tym przypadku temperatura jest bardzo wysoka, bowiem osiąga pułap ok. 70-75 stopni. Kolejny program dzięki temperaturze ok. 65 stopni domywa resztki zaschniętego jedzenia. W temperaturze ok. 55 stopni myjemy zazwyczaj naczynia, które wkładamy do zmywarki bezpośrednio po posiłku. Program eko myje naczynia w temperaturze ok. 50 stopni, ale również dopasowuje zużycie detergentu, a niekiedy zwiększa temperaturę, aby domyć trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. W każdej zmywarce mamy również do czynienia z programem myjącym bardzo delikatne naczynia takie jak kieliszki czy szklanki wykonane z cienkiego szkła. Osiąga on temperaturę 35-45 stopni, dzięki czemu mamy pewność, że pod wpływem gorącej wody szklane naczynia nie ulegną zniszczeniu.

  Jak urządzić salon ze starymi meblami - pomysły i inspiracje

Czas zmywania a czystość naczyń

Czy czas zmywania naczyń ma wpływ na ich czystość? Jeśli chodzi o zmywanie ręczne, to jest to jak najbardziej prawda. Myjąc szybko możemy bowiem nie wymyć dokładnie wszystkich naczyń. W zmywarce musimy tylko wybrać odpowiedni program.

W przypadku bardzo zabrudzonych naczyń warto skorzystać z programu o wydłużonym czasie namaczania (zmywanie wstępne). Dzięki wykorzystaniu tej funkcji zmywarka skutecznie usuwa nawet zaschnięte resztki jedzenia. Jeśli chcesz przygotować kolejny posiłek i potrzebujesz naczyń bardzo szybko to doskonale, sprawdzi się program ekspresowy. W przypadku większości modeli zmywarek trwa on około pół godziny. Mimo tak krótkiego czasu zmywania charakteryzuje się on dużą skutecznością, w przypadku lekko i średnio zabrudzonych naczyń.  Sprawdź ofertę: Naprawa i serwis AGD Koszalin

Dokładność zmywania w zmywarce

              Każdy z nas, kto przed zakupem zmywarki zmywał ręcznie wie, ile pracy i energii trzeba włożyć w dokładne wyczyszczenie brudnych i zaschniętych naczyń. Natomiast ze zmywarki za każdym razem wyjmiesz czyste i lśniące naczynia. Oprócz tego wysoka temperatura działa bakteriobójczo, więc dodatkowym atutem mycia w zmywarce jest fakt, że Twoje naczynia będą pozbawione bakterii. Oczywiście dużą rolę pełnią tutaj specjalnie opracowane formuły detergentów przystosowanych właśnie do zmywarek. Zawierają one dużo więcej aktywnych czynników niż klasyczne płyny do naczyń. Dzięki używaniu specjalnych preparatów do zmywania, nasza zmywarka usuwa wszystkie resztki jedzenia, a także sprawia, że naczynia, które wyjmujemy z urządzenia są pozbawione wszelkich smug i śladów.

W przypadku korzystania ze zmywarki istotne jest ułożenie naczyń. Zazwyczaj urządzenia te są podzielone na specjalne komory. Te z kolei posiadają oznaczenia wskazujące co można do nich włożyć. Warto się do nich stosować, ponieważ daje to gwarancję tego, że naczynia zostaną umyte bardzo dokładnie.

Dodatkowo po zakończeniu zmywania wszystkie naczynia są dokładnie suszone i nie ma konieczności wycierania ich ścierką, która jest prawdziwym siedliskiem bakterii.

  Jak Urządzić Salon z Aneksem Kuchennym 30m2? Oto Kilka Pomysłów

Zmywarka a higiena w domu

              Czy podczas zmywania ręcznego używamy do tego celu gorącej wody? NIE! Myjemy naczynia w takiej wodzie, która nas nie parzy co jest błędem. Dzięki zmywaniu naczyń w zmywarce pozbywamy się niebezpiecznych bakterii, które niestety dość często występują właśnie w naszej kuchni i okolicach naszego jedzenia. Blaty kuchenne, szklanki, zlew- znajdziemy tam siedlisko zarazków, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Spora część z nas jest rodzicami starszych bądź młodszych dzieci. Chcemy dla nich przecież jak najlepiej.  Nie możemy więc pozwolić na to, żeby nasze pociechy jadły produkty podane w niedokładne umytych naczyniach. To kolejny argument za tym, aby zaopatrzyć się w zmywarkę. Dzięki wysokiej temperaturze zmywania, nie tylko naczynia będą czystsze, a my zaoszczędzimy pieniądze i czas, ale przede wszystkim zniszczymy bakterie znajdujące się w naszej kuchni.

Zmywarka to bardzo proste rozwiązanie umożliwiające wprowadzenie porządku do naszej kuchni i naszego życia. Dzięki niej zmywanie stanie się przyjemnością, a my będziemy mieć więcej czasu dla naszej rodziny. Oprócz tego nasza kuchnia będzie higienicznie czysta.