Poznań- skup palet w TEFRZE

Palety są narzędziem, które jest szeroko wykorzystywane w logistyce do transportu oraz magazynowania. Zazwyczaj wykonane są z drewna i mają swoje wymiary. Ich budowa jest przystosowana do przechowywania dużej ilości materiałów, towarów i produktów. Mają również odpowiednio przystosowane otwory umożliwiające przewożenie ich za pomocą wózków widłowych. Istnieje wiele rodzajów palet. Najpowszechniejsze są palety jednorazowe, które są przystosowane do odpowiednich udźwigów i mają konkretne rozmiary.

Droższe od nich są europalety, czyi palety standaryzowane. Dzięki standaryzacji w kilku europejskich krajach możliwe jest wykorzystywanie tych samych palet przy transporcie, które są dostosowane do odpowiednich wózków widłowych. Dodatkowo, możliwe jest ich naprawianie oraz wymienianie. Innym rodzajem palet jest paleta przemysłowa, z założenia wytrzymała i o większych udźwigach. Przystosowana jest ona do odpowiednich gałęzi przemysłów. Nie zawsze jest to paleta euro, czy też wykonana z drewna W wielu przypadkach znaleźć możemy palety plastikowe (w przemyśle spożywczym wykorzystuje się palety plastikowe o odpowiednich certyfikatach) czy metalowe. Więcej informacji znaleźć można na stronie firmy.

Palety euro są jednymi z najczęściej używanymi paletami. Można z nich korzystać zarówno na terenie kraju, jak i również na terenie UE, w krajach, które stosują tę standaryzację. Są one standaryzowane, co oznacza, że mogą być wykorzystywane na terenie wiele krajów, ponieważ posiadają te same wymiary. Rozmiar standardowy (dł. × szer.) to 800 mm × 1200 mm. Ich maksymalne obciążenie użytkowe to 1000 kg, jeśli paleta jest dobrej jakości.

Masa własna palety to 25 kilogramów. Paleta euro jest zawsze oznaczona jako europaleta, używając kilku skrótów, takich jak EUR czy DB. Wcześniej np. PKP również mogą wytwarzać standaryzowane palety euro, jednakże z powodu występowania wielu błędów i wad tych palet, cofnięto im standaryzacje, teraz tego rodzaju palety są paletami fałszywie standaryzowanymi. Europalety mogą być naprawiane, ale tylko certyfikowane firmy mogą je naprawiać. Naprawiane palety poznać można po charakterystycznym gwoździu naprawczym z symbolem EPAL. Paleta, która zostanie naprawiona przez firmę nie posiadającą licencji, traci status palety Euro i staje się paletą uszkodzoną bądź jednorazową.

  Kwiaty, a nowoczesne mieszkaniach

Inne rodzaje palet: palety jednorazowe oraz przemysłowe

Na rynku istnieje wiele rodzajów palet. OD opisanych wcześniej palet euro, przez używane powszechnie palety jednorazowe do palet przemysłowych, palety pozwalają na sprawne magazynowanie dużych ilości towaru oraz szybkie jego przewożenie. Co więcej, Posiadają wiele dodatkowych udogodnień, takich jak np. nadstawki (kołnierze) paletowe, które umożliwiają składanie palet jedna na drugiej, bez uszkodzenia składowanego towaru.

Palety wykonane są zazwyczaj z drewna, jednak istnieją inne rodzaje palet, takie jak np. plastikowe, które wykorzystywane są w spożywce czy w przemyśle chemicznym. Palety metalowe są również obecne, szczególnie w zastosowaniach, w których wymagana jest wytrzymałość i trwałość palet. Ważne jest odróżnienie palet trwałych lub wielokrotnego użytku od palet jednorazowego użytku. Tam, gdzie palety mogą być ponownie wykorzystane, zapewniają one niższy koszt podróży i mniejszy wpływ na środowisko niż palety, które mogą być wykorzystane tylko raz, z zastrzeżeniem kosztów logistyki zwrotnej.