Jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon

Wprowadzenie

Jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w projektowaniu wnętrz. Jednak z kilkoma wskazówkami i pomysłami można stworzyć przestrzeń, która jest funkcjonalna, stylowa i przytulna. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać przestrzeń, aby uzyskać najlepszy efekt.

Jak zaplanować układ mebli

Pierwszym krokiem jest określenie, jak chcesz wykorzystać przestrzeń kuchni i salonu. Rozważ, czy chcesz mieć jedną przestrzeń otwartą, czy może podzielić ją na dwie oddzielne strefy. Jeśli wybierzesz opcję jednej, otwartej przestrzeni, musisz zaplanować układ mebli w sposób, który wykorzystuje wszystkie dostępne miejsca.

Optimalny układ mebli

Optimalny układ mebli w małej kuchni otwartej na salon to taki, który zapewnia dostęp do wszystkich elementów kuchni bez przeszkadzania ruchu. Najlepsze miejsce na kuchenkę gazową lub elektryczną to przeciwny bok od zlewu i lodówki. To ułatwi przemieszczanie się w kuchni podczas gotowania i porządków.

Wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna to doskonałe rozwiązanie dla małej kuchni otwartej na salon. Można ją wykorzystać jako dodatkową przestrzeń roboczą, miejsce do spożywania posiłków lub jako strefę wypoczynkową. Wyspa kuchenna może być również wykorzystywana jako miejsce do przechowywania lub jako dodatkowa powierzchnia robocza, a także jako mebel dekoracyjny.

Okno kuchenne

Okno kuchenne to świetna funkcja, która przyciąga wzrok i dodaje naturalnego światła do przestrzeni. Można z niej skorzystać, zamrażając jedzenie i uzupełniając listę zakupów. W przypadku małej kuchni najlepszym rozwiązaniem jest niewiele mniejsza niż okno. Można dostawić nad nią stół i krzesła.

  Jak urządzić kuchnię zdjęcia: inspiracje i praktyczne porady

Jak wybrać meble

Wybór mebli jest równie ważny, jak dobór odpowiedniego układu. Konieczne jest znalezienie mebli, które są zarówno stylowe, jak i funkcjonalne. W przypadku małych kuchni dobrym rozwiązaniem są meble multifunkcyjne.

Regał kuchenny

Jeden lub dwa regały kuchenne to doskonałe rozwiązanie do przechowywania naczyń, garnków, talerzy i sztućców. Regał kuchenny może być używany zarówno jako dekoracja, jak i praktyczny element wyposażenia. Wybierając regał, najlepiej wybierać stojące lub wiszące. Ten drugi zajmuje mniej miejsca, a zarazem daje wiele możliwości.

Mebel wysoki

Mebel wysoki to doskonały wybór, jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca na przechowywanie. Może pełnić funkcję szafki na przyprawy, filiżanki, płyny do zmywania, ziółki itp. Wysoka, stylizowana witryna kuchenna sprawi, że cała kuchnia nabierze eleganckiego stylu.

Stół i krzesła

Stół i krzesła to kuchenne meble, które muszą być funkcjonalne, wygodne i estetyczne. Należy zwrócić uwagę, aby były one odpowiednio dopasowane do przydziału przestrzeni oraz aby nóżki nie przeszkadzały w przemieszczaniu się w kuchni. Dużym wyzwaniem przy urządzaniu małej kuchni jest dostosowanie tabeli do wymiarów pokoju, a jednocześnie zapewnienie wygody podczas jedzenia.

Dodatki

Dodatki to ostatni element, który doda uroku kuchni i salonu. W przypadku małych kuchni, dodatki powinny być minimalistyczne, ale jednocześnie urozmaicające przestrzeń. Ukierunkowane na względny minimalizm, mogą zwiększyć funkcjonalność kuchni. Wzorem takich elementów mogą być:

Kwiaty

Kwiaty to doskonały dodatek do kuchni, który sprawi, że wnętrze nabierze trochę wiosennego powiewu. Kwiaty mogą być umieszczone na stole, regale kuchennym, oknie lub na wyspie kuchennej. Ważne, aby były zawsze świeże i zadbane.

Kolorowe akcenty

Kolorowe akcenty takie jak kolorowe poduszki, kolorowy dywanek czy kolorowe serwetki mogą wyglądać świetnie w małej kuchni. Można nimi podkreślić styl i klimat przestrzeni.

  Jak urządzić pokój z kuchnią - 5 prostych kroków

Podsumowanie

Urządzając małą kuchnię otwartą na salon, należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze należy zaprojektować optymalny układ mebli, tak by zajmował jak najmniej miejsca. Po drugie, meble, które się wybiera, powinny być zarówno funkcjonalne, jak i stylowe. Na końcu warto zastanowić się nad dodatkami, które urozmaicą przestrzeń. Wykorzystanie kilku dobrych pomysłów pomoże stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno piękna, jak i funkcjonalna.