Jak urządzić małe kuchnie – poradnik dla każdej osoby

Małe kuchnie – jak się do nich zabrać?

Mieszkanie w centrum miasta to marzenie wielu osób. Jednak kiedy już je spełnią, odkrywają trudną rzeczywistość małych metraży. Małe kuchnie to z pewnością jedno z największych wyzwań, jakiemu trzeba stawić czoła. W artykule tym przedstawiamy proste sposoby na urządzenie małej kuchni – witryny gastronomiczne, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, pozwalają one na oszczędzenie przestrzeni oraz przyjemne spędzenie czasu na gotowaniu w małym wnętrzu.

Dobra organizacja przestrzeni

Jak urządzić małe kuchnie? Przede wszystkim warto zaplanować dokładnie przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Wybierając meble i sprzęty AGD, należy brać pod uwagę wymiary i konfigurację pomieszczenia. Mało miejsca? Ścianę nad kuchenką wykorzystać można jako półkę na drobne akcesoria kuchenne, wieszak na kubki lub składany stół. Kuchnia w formie litery U pozwala na więcej wolnej powierzchni użytkowej. Natomiast kuchnia w formie litery L umożliwia zamontowanie regału na krótszym boku ściany i nisze kuchenne między meblami.

Innowacyjne rozwiązania

Urządzając małą kuchnię, warto pomyśleć o rozwiązaniach innowacyjnych i praktycznych. Do takich rozwiązań należą między innymi zlewozmywaki z wbudowanym obierakiem, kuchenki wielofunkcyjne lub z piekarnikiem, chłodziarki z zamrażarką w formie szuflad lub lodówki z wbudowanym ekspresem do kawy.

Funkcjonalne meble kuchenne

Nie bez znaczenia są także meble kuchenne. Czytając poradnik jak urządzić małe kuchnie, warto zwrócić uwagę na meble wysokiej klasy, wykonane z dobrych materiałów. Warto zainwestować w szafki, w których wszystkie akcesoria i sprzęty AGD uda się pomieścić. Regał na kółkach to także świetne rozwiązanie dla małych kuchni – można swobodnie przestawiać sprzęty, w zależności od potrzeb. Istnieją także sposoby na praktyczne i wielofunkcyjne wykorzystanie szafek w kuchni, m.in. dzięki zestawom organizacyjnym czy wykorzystaniu narożników.

  Jak ustawić czas prania na pralce Indesit? Praktyczny poradnik krok po kroku

Połączenie kuchni z pokojem dziennym

Osoby, które planują jak urządzić małe kuchnie, zastanawiają się często również nad połączeniem kuchni z pokojem dziennym. To bardzo praktyczne i modne rozwiązanie, ponieważ pozwala na swobodę przestrzeni oraz integrację użytkowników w czasie gotowania. W takiej aranżacji kuchennych pomieszczeń warto zastosować sprytne rozwiązania, w tym np. wyspę kuchenną z miejscem na podstawki, stół z prostą linii w połączeniu z delikatnymi krzesłami. Dzięki temu minimalizujemy korzystanie z przestrzeni i eliminujemy niepotrzebne elementy z pomieszczenia.

Podsumowanie

Urządzanie małych kuchni to wyzwanie, ale niewątpliwie możliwe do pokonania. Dobrze przemyślana aranżacja kuchni pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i oszczędność miejsca. W poradniku Jak urządzić małe kuchnie przedstawiliśmy sposoby na wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, funkcjonalnych mebli kuchennych oraz połączenie kuchni z pokojem dziennym. Z naszym poradnikiem każdy może stworzyć wymarzoną kuchnię na małej przestrzeni.