Jak wybrać kostkę brukową?

460Kostka brukowa należy do najchętniej wybieranych materiałów wykorzystywanych do układania podjazdów i chodników wokół domu. Nie ma w tym nic dziwnego – jest dostępna w wielu kolorach i rozmiarach, prezentuje się estetycznie, a ponadto można z niej ułożyć dowolne niemal wzory. Co należy uwzględnić podczas poszukiwania odpowiedniej kostki brukowej? Przede wszystkim trzeba zacząć od projektu. Architekt krajobrazu powinien przedstawić plan ścieżek ogrodowych i podjazdów wraz z uwzględnieniem kolorów kostki i oczywiście sugestii domowników. Na małych powierzchniach lepiej wyglądać będzie mniejsza kostka brukowa, najwyżej w dwóch kolorach. Większa liczba odcieni nawierzchni może wprowadzić niepotrzebny chaos.

Układanie efektownych wzorów sprawdzi się tylko w przypadku dużych i szerokich podjazdów. Ważne jest również, aby dopasować ich kolor do elewacji budynku, aby całość sprawiała spójne wrażenie. Należy przy tym pamiętać o względach praktycznych. Niektóre miejsca, jak np. taras z miejscem na grill, albo podjazd przy garażu, na którym nierzadko dokonywane są drobne naprawy samochodu, w dużym stopniu narażone są na trudne do usunięcia zabrudzenia.

Dlatego też nawet jeśli właściciel posesji preferuje jasne kolory, powinien pamiętać, że znacznie trudniej będzie je doczyścić. Oprócz tego trzeba uwzględnić intensywność użytkowania poszczególnych miejsc. Na podjazdach konieczne jest zastosowania grubszej kostki brukowej, zaś na ścieżkach czy tarasach doskonale sprawdzi się produkt o nieco mniejszej grubości.